fbpx
למעלה
Image Alt

תחבורה והתמצאות

אמצעי תחבורה בפיליפינים

בין אם אתם מטיילים בפיליפינים לחופשה קצרה או שמעתיקים את מקום מגורכם לכאן לתמיד, תחבורה היא אחד ההיבטים החשובים ביותר בחיי העיר שכדאי שתכירו ותבינו. שלא כמו במדינות רבות אחרות, ישנן מספר דרכים לנוע ברחבי הפיליפינים, תלוי באיזה חלק של המדינה אתם נמצאים ומהו היעד שלכם. כאן תוכלו למצוא את המדריך המקיף לאמצעי תחבורה בפיליפינים וכיצד לבחור את הדרך הטובה ביותר לטייל ברחבי מדינה יפה זו.

התנועה בתחומי העיר

כאשר אתם צריכים לנוע ממקום למקום במנילה וכן במרבית הערים האחרות הגדולות בפיליפינים , אלו הם אמצעי התחבורה הזמינים בכל עת:

אוטובוסים – אוטובוסים עירוניים נפוצים בערים, במיוחד האוטובוסים שבהם מצטופפים פועלים וסטודנטים. אוטובוסים פועלים בתוך גבולות העיר אבל יכולים לכסות גם דרכים ומסלולים שכוללים מספר ערים. על פי רוב קל לאתר אילו אוטובוסים מגיעים ליעדים מסוימים כיוון שיש להם שילוט על השמשה הקדמית של הרכב.

חשוב עוד יותר – לאוטובוסים עירוניים יש בדרך כלל 'קונדקטורים'  שתפקידם לכוון את הנוסעים למושביהם, לגבות תשלום על הנסיעה ולצעוק את שמה של כל תחנה ותחנה. התועלת העיקרית בנסיעה באוטובוס כאשר מטיילים ברחבי העיר היא שהמסלולים בדרך כלל כוללים את התחנות החשובות בנקודות ציון חשובות ובמיקום אסטרטגי, כמו קניונים, משרדים ציבוריים וכו'. החסרון בנסיעה באוטובוס הוא שבדרך כלל לאוטובוסים יש עצירות רבות ומשמעות הדבר שהמסלול אורך זמן, גם אם מדובר במרחקים קצרים. מזג האוויר בדרך כלל חם כל השנה והנוסעים סובלים בדרך כלל מהחום ומהזיעה.

יש גם אוטובוסים לנסיעות ארוכות, למשל ממנילה לפרובינציות מרוחקות. תחבורה ב-RoRo גם היא זמינה כאשר רוצים להגיע לאיים רחוקים. האוטובוס עולה על המעבורת כך שהנוסעים לא צריכים לעשות סידורים מיוחדים כדי להגיע ליעדם באי.

ג'יפני –  בהשראת הג'יפים של צבא ארצות הברית ממלחמת העולם השנייה, הג'יפני נולד מתוך הצורך חיוני כאשר יותר ויותר אנשים הציפו את המטרופולין של מנילה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. הג'יפני המודרנים יכולים לשאת מ 14 ועד 21 נוסעים לכל מקום ואין ספק שזהו אמצעי התחבורה הנפוץ ביותר בכל מקום בפיליפינים. המחיר מתחיל בכ-7 פזו ומגיע לכ-25 פזו כאשר מדובר ביעדים רחוקים. תוכלו לעלות על ג'יפני באחת משתי האפשרויות. הג'יפני עוצרים בדרך כלל באזורי העלאה והורדה של נוסעים (ולפעמים גם מעבר לאזורים אלו)  כדי לאסוף ולהוריד נוסעים. יש ג'יפני שיש להם מסלולים מוגדרים עם התחלה וסוף כך שהנוסעים יכולים למצוא אותם בקלות. המסלול כתוב בד״כ בצד הג׳יפני, ממש על גוף הג׳יפני.

רכבות –  שלושה קווים שונים של רכבות פועלים באזור המטרופולין של מנילה. MRT 3) Metro Railway – Transit 3) ו LRT 1 ו LRT2 (רכבת קלה) המשרתים 9 ערים ראשיות. הרכבת מתחילה לפעול בשעה 5 לפנות בוקר ומסיימת את פעולתה ב-11 בלילה. המחירים מתחילים ב-15 פזו ועד 30 פזו (עשוי להשתנות), תלוי ביעד הנסיעה.
במהלך השנים האחרונות, הרכבות לא התאפיינו במהימנות רבה מדי. בעוד שהמחיר זול יחסית תמיד יש סיכוי של אחד לעשר שיהיה עיכוב או אף גרוע מזה תקלה שכדי לתקן אותה נדרשות בדרך כלל שעות רבות. מומלץ אם בכלל, לקחת רכבת בשעות השפל (לפני 7 בבוקר ואחרי 9 בערב),מאחר ואז יש פחות נוסעים . הנסיעה ברכבת בשעות העומס עלולה להיות חוויה מאוד לא נוחה ונעימה וסיכוי טוב שגם לא יהיה לכם מקום לשבת.

תלת אופן (טרייסקל) – בעיקרון מדובר באופנוע עם מעין מרכב צדי, תלת אופן הוא אמצעי תחבורה נפוץ בתוך הערים. הם קטנים אך מאוד מהירים מה שהופך אותם לאידיאלים לנסיעות למרחקים קצרים. הנהגים בדרך גלל מיומנים למדי בניווט בין הכבישים השונים והם מכירים את כל החורים והסדקים של האזור בו הם נותנים שירות ואף מעבר לו. מחיר הנסיעה מינימאלי (8 פזו), אבל המחיר יכול להיות גבוה יותר אם אתם מחליטים לשכור את הרכב כולו לנסיעה מיוחדת (נסיעות ללא הפסקה למרחקים ארוכים רק בשבילכם).

וואנים / UV EXPRESS: אמצעי תחבורה זה בדרך כלל מועדף על עובדים מקצועיים כיוון שהמסלולים של הוואנים הללו כוללים את המחוזות העסקיים העיקריים של המטרופולין. העדיפות שלהם נובעת גם מנוחות הנסיעה (לכל הנוסעים מובטח מושב והם אף פעם אינם עמוסים בנוסעים), והמחיר סביר.

שלא כמו הג'יפני והתלת אופן, לוואנים אלו יש טרמינלים קבועים והם כמעט אף פעם לא אוספים נוסעים על הדרך, כך שהנסיעה יעילה ובזמן סביר. המחירים נעים מ 30 פזו ועד 70פזו ( 0.85$ ועד 1.25$).

מונית: למי שחשובה להם נוחות הנסיעה ויכולים להוציא עוד כמה דולרים מעל לנוסע הממוצע, מונית היא בהחלט אופציה. בערים הגדולות תוכלו למצוא כמה מאות מוניות פעילות , במיוחד במטרופולין של מנילה, והן פעילות 24/7. המחיר התחלתי הממוצע של מוניות בפיליפינים בימים אלו הוא 40 פזו ( 0.9$) פלוס 2.5 פזו על כל שתי דקות נסיעה (בעצירה מוחלטת) או כל 200 מטר ( בנסיעה). המחיר אינו כולל תשר לנהג. לא קשה לעצור מונית אבל ישנם מספר אתגרים להתמודד עמם כאשר בוחרים בסוג זה של תחבורה, במיוחד בזמן עומסי תנועה. יש נהגים שמצפים מהנוסעים להוסיף תשר על המחיר הכולל  ומתנהגים בגסות ללא כל סיבה כלפי מי שלא מוכן לתת להם תשר.

אובר / Uber – נוסעים שחשובה להם במיוחד הבטיחות והנוחות יעדיפו אולי את השימוש ב Uber  או ב-Grab  כאמצעי תחבורה. מדובר בשתי אפליקציות סלולאריות שכל אחד יכול להשתמש בהן כל עוד לא מפריע לו לשלם מחירים מעט גבוהים יותר(אך לא תמיד גבוהים ממונית והרבה יותר נוח וללא ויכוחים!!).

המחירים מתחילים מ 70 פזו ועד כמה מאות פזו תלוי בנקודת האיסוף ובנקודת ההורדה. חשוב לציין כי בחישוב המחיר הסופי לוקחים בחשבון גם את עומסי התנועה והשירות. כלומר ייתכן ותצטרכו לשלם יותר בשעות העומס בגלל התנועה הכבדה. התועלת מהשימוש באפליקציות אלו הוא שיש על המוניות הללו פיקוח ובקרה הדוקים.

אתם יודעים את שם הנהג לפני שאתם אפילו עולים על הרכב ואתם יכולים לדרג את רמת השירות שקיבלתם על פי חווית הנסיעה שלכם. נוסעים רבים שהשתמשו בעבר במוניות רגילות מדווחים כי הנהגים של  Uber ו Grab  בדרך כלל יהיו יותר מקצועיים ויותר מנומסים.

סוגים נוספים של אמצעי תחבורה בפיליפינים:

Pedicab– בדרך כלל ניתן למצוא תחבורה כזו בערים קטנות ובפרוורים. בעיקר בשכונות עם רחובות קטנים וצרים אליהם לא מורשים להיכנס רכבים ממונעים.

Habal Habal – זהו אופנוע שעבר שדרוג ויכול להרכיב יותר משני נוסעים , משמש בדרך כלל באזורים כפריים.

עצות מעשיות כאשר בוחרים באמצעי התחבורה:

  • למדו את מסלול הנסיעה שלכם. מסלולי הנסיעה של ג'יפני ושל אוטובוס עלולים להיות מבלבלים במידה מסוימת כאשר ישנם מקומות עם שמות דומים בכל עיר. אל תהססו לשאול את הנהג על היעד/ים לפני שאתם תופסים מושב, אם אתם לא בטוחים שאתם על האוטובוס או הג'יפני הנכון.
  • הצטיידו בשטרות קטנים, במיוחד כאשר אתם משתמשים בתחבורה ציבורית. התשלום בשטרות גדולים ( כל שטר שערכו מעל ל 200 פזו) יכול לגרום לעיכובים רבים מאחר ולא כל הנהגים מחזיקים ברשותם מספיק עודף.
  • תמיד בקשו קבלה כאשר אתם נוסעים במונית רגילה.

אם יש לכם דולר או שניים לתשר, תנו אותם לנהג – למרות שהם לעיתים מתווכחים אתכם
הם באמת עובדים קשה בשכר זעום.

למידע נוסף על הפיליפינים

You don't have permission to register
Call Now Button