fbpx
למעלה
Image Alt

בטאנס

credit video: looloo

בטנס: גן העדן הכפרי של הצפון - Batanes: The Rustic Paradise of the North

חיפוש אחר בטנס ברשת יעלה מילה עתיקה אך עדיין נמצאת בשימוש רב: עוצר נשימה. יפה, מרהיבה, שלווה, אך בעיקר- עוצרת נשימה. היא פשוט עוצרת את נשמתכם. חופי ים שלווים ומראות נהדרים כמו זועקים אליכם כדי שתלכדו אותם במצלמתכם- החלק הצפוני ביותר של הפיליפנים הוא הוא גן העדן עלי אדמות. כאילו הועברתם באופן פתאומי לזמן אחר כאשר העולם היה קצת יותר שליו, רגוע והרבה יותר פשוט.
שלושת האיים הגדולים ביותר בבטנס הם BetanItbayat Sabtang, הם גם האזורים המיושבים היחידים בבטנס. עיר הבירה של המחוז, Basco, שוכנת באי באטאן ההררי בעיקרו, האי Itbayat מוכר יותר בשל גבעותיו המתגלגלות וצוקיו הגבוהים בעוד שהאי Sabtang מציע אזורים של חופים לבנים ומסולעים.

ביקור בקבוצת האיים ההררית של בטנס הוא כמו ביקור מחוץ לפיליפינים. בגלל קרבתו היחסית לטיואן  האזור חולק גם את אותו מזג אויר. ביום בהיר אפשר לראות את טיואן  ונאמר כי לעיתים קרובות ניתן לקלוט את שידורי הרדיו הטייוואני מאזור זה.
פני השטח באיים אלה אינו דומה לאזורים אחרים במדינה והמבקרים במקום תמיד משווים את המראות למראות בהן ניתן לחזות בניו זילנד: גבעות ללא גבולות מוקפות בחופים בראשיתיים מסולעים , צוקים נישאים ומשופעים ופרות הרועות באחו. הפרובינציה כולה הוכרזה כשטח מוגן ב 2003 וכאתר למורשת עולמית על ידי אונסקו. במקום שבו מזג האויר משתנה בתדירות כל כך גבוהה ובלתי צפויה, הזמן האידיאלי לביקור במקום הוא בין החודשים מרץ ליוני אז ניתן ליהנות ממזג אויר שטוף שמש ומים רגוע הרבה יותר.
למי שמעדיף מזג אויר קריר יותר המכונה גם חורף בפי המקומיים או ה Ivatans,החודשים הטובים ביותר הם מדצמבר ועד פברואר.טסה של פחות משעה וחצי ממנילה היא הדרך הנוחה ביותר להגיע לפרובינציה הקטנה ביותר במדינה. פיליפינס אירליינס, סקיי ג'ט, וסקיי פסדה הן חברות התעופה שמפעילות את הקוים לכאן. למטיילים עם התקציב המוגבל מומלץ להזמין מראש ו/או להמתין למבצעים מיוחדים שמציעות חברות התעופה מכיוון שמחירי הטיסות הקבועים יקרים במיוחד.

האטרקציות העיקריות

Fundacion Pacita לודג' יפייפה ויוקרתי זה הניצב בראש גבעה המשקיפה על האוקיינוס השקט רחב הידים, שימש בעבר סטודיו שהיה מלא בציורים האהובים של הציירת המקומית המפורסמת


Pacita Abad
. אמנית ידועה זו תכננה ובנתה את בית האבנים כמו בתי הילידים המסורתיים. לאחר שהיא נפטרה משפחתה הפכה את הבית לבית מלון יוקרתי בבטנס. וכמחווה אוהבת לאמנית, חלק מההכנסות עובר לקרן שלה שמסייעת בתמיכה באמנים צעירים מקומיים.


Rakuh a Payaman
 – במרבית הפירסומות של סיגריות מרלבורו, מופיע קאובוי בודד הרועה את הסוסים בתוך צמחיה עבותה וירוקה. המבקרים במקום הנדהמים מיופיו  העניקו ל  Raku Payaman שמשמעותו שדה המרעה הגדול , את התואר מדינת מרלבורו. רק אל תצפו שאיש המרלבורו על סוסו חמוש בסיגריה בפיו יופיע כאן בקרוב. הגבעות המתגלגלות האינסופיות ב Mahatao הן גם מקום מושלם להעיף בו עפיפונים ולהתאמן בכישורי הצילון שלכם. יש מקומות שנועדו שיצלמו אותם והרבה ו Rakuh Payaman הוא אחד מהמקומות שבהחלט עונה על ההגדרה הזו.


החורבות של 
Song Song
עיר רפאים , או רובע רפאים העושיה בתי אבן עתיקים וחסרי גגות שננטשו אחרי שצונאמי היכה בעיירה של האי Batan בשנות החמישים, חורבות אלה שוקמו כעת על ידי המקומיים והן עומדות על רקע רצועת חוף המתאימה לשחייה ונוף נאה אל השקיעה. בתקופת הקיץ מציפים את המקום פרחים בכל הצבעים. החורבות עצמם נמצאות ב Uyugan שבמפרץ Chapidan, כ 3 קילומטרים מהעיר עצמה.


מפרץ 
Valugan
. הרגעו ותהנו מהגלים המשפריצים של מפרץ Valugan תוך צפייה בנופים המלכותיים של האוקיינוס השקט. האבנים החלקים למראה מקורם בהר Iraya שהתפרץ בשנת 400 לספירה והעניק לאזור נופי זה את מאפייניו הייחודיים. למרות שחוף סלעי זה אינו מתאים לשחייה, שכן הגלים הסוערים מקשים על התנועה סביב החופים הסלעיים, זהו עדיין מקום מושלם להירגע אל מול הים, להליכות רגליות ולפיקניקים.


בית הקפה Honesty
. ב Ivana שבBatanes תוכלו למצוא את החנות ובית הקפה יוצאת הדופן המסתמכת על יושרם של לקוחותיה. המקום בבעלות של גברת מקומית בשם הלנה גבילו, נפתח לאחר שהיא יצאה לפנסיה בשנת 1995. בין אם מדובר בשכן או במבקר, כל אחד שנכנס לחנות חופשי להסתובב סביב ופשוט לצייין את הפריטים שהוא רכש כשאף אחד לא פונה אליהם או גובה מהם את הכסף. בעלת החנות משאירה קופה קטנה שם יכולים האנשים לשים את הסכום המדויק עבור המוצרים שרכשו. על הקיר נמצאת התזכורת " חנות זו קטנה מידי לאנשים לא ישרים" החנות ובית הקפה לכנות ויושר הוא העדות הטובה ביותר לקהילה שמטפחת ומשמרת ערכים מימים עברו ומעדיפה אותם על פני הערצת החומריות. כנות ויושר הם הדרך הטובה ביותר להתנהל?בחנות זו אין ספק כי זו הדרך היחידה.


הבית של 
Dakay
מבנה זה הוכר כאתר מורשת עולמי על ידי קרן אונסקו ( קרוי על שם חוזה דקאי אסטרלה שקילבה את הבית מדודתה לואיזה אסטרלה שבנתה אותו בשנת 1887). הוא ממוקם בעיירה סאן חוזה דה איוונה באי בטאן , בטנס והוא המבנה העתיק ביותר באזור. בתים מסורתיים מקומיים של אזור  Ivatan, כמו הבית של דקאי, מתאפיינים  בתבונה ובשמחת החיים של התושבים המקומיים שבנו את בתי האבן שלהם מקירות אבן גיר עבים וגגות עבים מעשב מקומי כדי שיוכלו לעמוד בפני הטייפונים שמכים בדרך כלל באזור במהלך עונת המונסונים.
בית דקאי שייך כעת לאחד האנשים המפורסמים ביותר וקרוב לודאי המצולמים ביותר באי, לולה אידה. היא נולדה כפלורסטידה אסטרלה, והיא נכדתה של בעלת הבית המקורית. היא הופיעה במגזינים רבים כולל המגזין Reader's Digest  המפורסם . לולה אידה, ידידותית , חמה ומכניסת אורחים , מקבלת את פני המבקרים והאורחים אל ביתה, אשר עמד במספר רב של סערות ואפילו ברעידת אדמה חזקה שהיכתה במקום ב 13 בספטמבר 1918 שבעקבותיה נותרו עומדים על תילם רק 5 בתים, כולל בית זה, כמובן. כל שעליכם לעשות הוא לבקש את רשותה והיא תרשה לכם לצלם כמה תמונות שתרצו של עצמה ושל ביתה.


Vakul 
 ו Kanayi
. בני ה Ivatan המקומיים הם קרוב לוודאי אחת מהקבוצות היותר ידידותיות ומכניסות האורחים שפגשתי אי פעם. קחו את הזמן כדי להתוודע לאנשים אלה, להקשיב לסיפוריהם וליהנות מהחום האנושי שלהם. התנסו בלבישת בגדיהם המסורתיים הארוגים ביד : הווסט או Kanayi לגברים וכיסוי הראש המפורסם Vakul  לנשים. כובעים עבים וקצת כבדים אלה , אם כי נוחים למדי באופן מפתיע, מגנים עליהם מפני חום השמש והגשמים החזקים. בני האיווטאן הם קשי יום אך נעימים וחיוכים אמיתיים פרושים על פניהם.

You don't have permission to register
Call Now Button