fbpx
למעלה
Image Alt

פמפנגה

פמפנגה - PAMPANGA

פרובינציה ספרדית ראשונה זו בארכיפלג הפיליפיני נוסדה בשנת 1571 על ידי הכובשים האירופאים. פמפנגה זכתה לכינוי 'לה פמפנגה' שמקורה בשורש הספרדי של המילה ' Pampang' ( שמשמעותו גדות הנהר) בשל קרבתה לנהר.

פרובינציה זו שבמרכז האי לוזון היא ביתם של שני בסיסים של חיל האוויר הפיליפיני, בסיס Bassa בפלורידה-בלנקה ובסיס קלארק בעיר אנג'לס. בתחומה גם שדה תעופה בינלאומי Diosdado Macapagal (או בשמו הקודם שדה התעופה קלארק) שבאזור הנמל החופשי , כ 16 ק"מ ממנילה הבירה.

מלבד הרי הגעש המפורסמים שבתחומה, פינאטובו ו Arayat, פרובינציה זו זוכה לתשומת לב בעיקר בשל מעדנייה הגסטרונומיים והיא מכונה 'הבירה הקולינרית של הפיליפינים' בשל המגוון האקלקטי הגדול של מאכלים שהפכו פופולאריים ברחבי המדינה תחת השם הכולל 'המעדנים של פמפנגה'.

כיצד מגיעים

אל פמפנגה ניתן להגיע בקלות ממנילה באוטובוס או ברכב פרטי. זמן הנסיעה על האוטוסטראדה של צפון לוזון (NLEX) ממנילה והאוטוסטראדה העוברת דרך קלארק וטרלאק (SCTEX) הוא בין שעה וחצי לשעתיים עד שעתיים וחצי.

אטרקציות

הר הגעש פינאטובו: כאשר הר פעיל זה התפרץ בתחילת שנות ה90, תוך שהוא מעיף אבק ועשן שהגיעו אפילו עד לנורבגיה ומכסה את כל האזורים השכנים בשפוכת או בלהאר, חזה כל העולם בכוחות המופלא והיופי המסוכן של הר פינאטובו. גם אתם יכולים לצפות בפלא ובהוד של פלא טבעי זה וזאת באמצעות טרק רגלי אל הר געש מפורסם זה. המסע אל הר הגעש עובר דרך נופים כמו שוממים מעולם אחר של עמק Crow ומתחיל למעשה הליכה דרך להאר סלעי מוצק. לאורך הדרך תוכלו להיתקל ב Aetas, קבוצת הילידים הותיקה ביותר בארכיפלג הפיליפיני שהגרה לכאן דרך גשרי יבשה לפני יותר מעשרת אלפים שנה. במחנה הבסיס של הר פינאטובו, היכן שהמטיילים צריכים להירשם לראשונה במשרד המקומי לפני שהם יוצאים לטרק במעלה ההר, אפשר למצוא מספר מכוני ספא שעושים את הונם מהעפר מהתכונות המרפאות והמחייות לכאורה של האפר הוולקני החם. המקום מכונה על ידי המקומיים והתיירים גם יחד בתור עיר הספא מסיבות ברורות, וגם אתם מוזמנים להתנסות בחוויה ייחודית המוצעת כאן.

Paradise Ranch :חווה לבעלי חיים שהוקמה במטרה לגייס את הכספים הדרושים לטובת קבוצת הAetas . בין בעלי החיים הגדלים במקום ניתן למצוא בנות יענה, טווסים ואפילו פארק פרפרים. חוות פרדייז מתאימה לביקור של כל בני המשפחה.
תעשיית כלי החרס סנטו תומס: אנשי פמפנגה המכונים קאפאמפנגס, יוצרים כלי חרס במשך מספר דורות ניתן וניתן להיווכח בהתמחות ובאומנות שלהם כאן בסנטו תומס היכן שמסורת עתיקת יומין זו היא כעת תעשיה מסחרית משגשגת. זהו המרכז של קדרים מסורתיים רבים בו תוכלו למצוא מגוון רחב ואיכותי במיוחד של כלי חרס משובחים.
הר Arayat : הר געש  נכחד זה בצורת חרוט  שגובהו 1026 מטרים מעל פני הים ואין לגביו כל תיעוד לפעילות וולקנית בעבר, הוא נמצא במרחק של 16 ק"מ מערבית לעיר אנג'לס. חציו הדרומי נמצא בתחומי אראיאט וחציו הצפוני והפיסגה נמצאים בתחומי הרשות המוניציפאלית של מאגאלאנג. הר אראיאט הוא יעד תיירותי פופולארי למדי בשל המוניטין לשו כ'הר מיסטי', הבית האגדי של "Aring Sinukuan " – אלה הררית שנאמר כי היא הייתה האויבת של האל Apu Namalyari של הר פינאטובו  והפייה , או diwataMariang Sinukuan  שגם שומרת על ההר.
את שני המסלולים המובילים אל הפיסגה של הר אראיאט בתחומי הפארק הלאומי עושה המטייל האמיץ פחות או יותר באותו זמן ( תלוי ברמת הכושר שלו), כאשר מהפסגה הדרומית נשקף הנוף של מרכז לוזון , נהר פמפנגה שהעניק לכל האזור את שמו, הרי Zambales ו Bataan והרי רכס סיירה מאדרה. אל הפסגה הצפונית ניתן להגיע בדרך היוצאת מהקולג' החקלאי פמפנגה ב Magalang, והיא עוברת דרך האמפיתיאטרון של אראיאט והסלע הלבן הנערץ , ביתו של האל המיתי Aring Sinukuan.

קרדיט תמונה: wikipedia.org

המעיינות החמים והמסעדה של Puning: אחד מתוך כמה מעיינות חמים לרגלי הר פינאטובו , המתחבאים בתוך השטח העתיק והירוק של Aetas, הוא אתר המעיינות החמים של פונינג, שהוא המעין התרמי ליד הנהר Sacobia. משמעות השם היא 'אמא טבע' בשפה של Mag Antsi של בני ה Aeta קשי היום. המעיינות החמים המרגיעים והמרעננים עושים פלאות בבריאותו של הרוחץ בהם. 13 בריכות של מים מרעננים הנובעים ישירות מהר הגעש פינאטובו, ואין ספק שכדאי לכם לכלול אותם במסגרת מסלול הטיול שלכם באזור.

מוזיאון ההיסטוריה של קלארק ופמפאנגה: המוזיאון מציג את ההיסטוריה הצבעונית ורבת הפנים של קלארק ופמפנגה, החל מנקודת ההתחלה הצנועה שלהם כאזור רעיה לסוסים של חיל הפרשים האמריקאי במהלך הכיבוש האמריקאי, התפנית השנויה במחלוקת שעבר המקום כמתקן צבאי אמריקאי מעורר מחלוקת ועד לגלגולו הנוכחי כאזור כלכלי מיוחד. מוזיאון זה מציג פריטים שונים, תיעוד היסטורי ודוגמאות שונות ומסקרנות.
פארק Nayong Pilipino: הפארק היה ממוקם בעבר במרחק קצר בלבד מטרמינל 2 NAIA  בעיר Pasay, מטרופולין מנילה. פארק זה מציג את התרבות הפיליפינית וההיסטוריה הפיליפינית תוך שחזור של חפצי אמנות ורפליקות של בקתות מסורתיות , כלי נשק עתיקים וגילופים מסובכים מהתקופה הפרה-קולוניאלית. בפארק ניתן למצוא גם מבנים מניאטורים שהם רפליקות של מבנים היסטוריים , פלאי טבע ואתרים מקומיים חשובים.

הכפר התרבותי Hilaga (בשמו הקודם- כפר חג המולד): בעבר נקרא הכפר Paskuhan  (כפר חג המולד), כאשר הוא תיעד את החגיגות המסורתיות הפיליפיניות של חג זה אשר ידועות כתקופת חג המולד הארוכה ביותר בעולם, ובכלל זה מצגת של כלים ופריטי אמנות בהשראת חג המולד כולל העתק בגודל אמיתי של סצנת הולדתו של ישו . פארק זה עוצב ונבנה מחדש בשנת 2003 באופן שיציג את החגיגות והחגים השונים המתקיימים בצד הצפוני של הפיליפינים ובשל כך שונה שמו ל Hilaga Village (הכפר של אזור הצפון). הכפר מתמקד בהיבטים התרבותיים וההיסטוריים השונים של צפון לוזון, פסטיבלים כמו Pistang Dagat  (חגיגת הים), ופסטיבל Bangus (פסטיבל Milkfish – דג פיליפיני) של אזור llocos, Penagbenga  ו Gotad Ad Ifuago של אזור קורדילרה ו Sinukuan של מרכז לוזון , ואלה רק כמה מהפסטיבלים המוצגים בכפר זה. כמו כן מוצגים גם פריטי אמנות , מלאכות יד ומעדנים גסטרונומיים שונים של צפון לוזון.

קרדיט תמונה: wikimedia.org

פעילויות מומלצות:
צפו בכדורים הפורחים הצבעוניים ופעילויות אוויריות נוספות: פסטיבל הכדורים הפורחים הפיליפיני הססגוני, שוקק ומושך נערך במתחם התעופה Omni באזור הנמל החופשי של קלארק בין ינואר לפברואר. הפסטיבל הראשון נערך בשנת 1994 , 3 שנים לאחר החורבן הגדול שגרמה התפרצותו הפתאומית של הר הגעש פינאטובו- פרי רוחו של משרד התיירות  בסיוע איש עסקים קוריאני וטייס של כדור פורח, Mr. Sung Kee Paik, המנכ"ל של בריטיש אירווייס , Mr. John Emery ואיש התעופה הגרמני Max Motschmann. פסטיבל זה אמור היה להוות קרש הקפיצה מבחינה כלכלית ותיירותית לאזור וכדי לפתח את תחום הכדורים הפורחים כספורט תעופתי במדינה והוא אכן זכה במהירות לאהדה ולפופולאריות רבה וכעת הוא מושך אליו כ 60 אלף מבקרים מדי שנה מכל רחבי הגלובוס. לפסטיבל  תעופה זה אירועים נלווים רבים כמו צניחה חופשית,הטסת מטוסים קטנים וקלים, אקרובטיקה אווירית בסגנון חופשי, טיסה במטוסי אולטרה לייט, הטסת עפיפונים ועוד, ואין ספק שהוא תופס את הדמיון של כל המבקרים והמשתתפים בו ומחזיר אותנו אל זיכרונות וחלומות ילדות על תעופה וטיסה.

נסו רכיבה על סוסים: אחת מהפעילויות ההרפתקניות יותר בקלארק, אורוות הסוסים של El Kabayo, מציעות תפריט מקיף החל משיעורי רכיבה על סוסים ועד לשבילי יערות ופיקניקים משפחתיים המופיעים בדרך כלל במגזיני נסיעות שונים בדפוס ובטלוויזיה ומובטחת למקרים בהן חוויה בלתי נשכחת לכל המשפחה.

השתתפו בפסטיבל הצפרדע: פסטיבל Pyestang Tugak  או פסטיבל הצפרדע התחיל את דרכו בשנת 2003 ומאז הוא נערך מדי שנה בשבוע הראשון של חודש אוקטובר. זוהי המחווה של העיר סאן פרננדו לאותו יצור לא מוערך הכי פחות מובן והמושמץ ביותר- הצפרדע.
הצפרדע אומצה על ידי העיר סאן פרננדו בפמפנגה כסמל של העיר בשל "שמחת החיים שלה, גמישותה וזינוקיה אל קשרים טובים יותר", יצור מזנק קטן וצנוע זה מושמץ לעתים קרובות על ידי רבים מאיתנו על היותו מגעיל ודוחה, אולם כאן תכונותיו ומראהו  נחגגים על ידי עיר שלמה ומודגש הצורך בכך שכל אחד מאיתנו יתחשב יותר בסביבה שלנו וידאג למערכת האקולוגית השברירית שלנו בה משחקת הצפרדע תפקיד מכריע. במסגרת הפסטיבל נערכות תחרויות קמעות ושירי מקהלה, חיקויי צפרדעים ולכידת צפרדעים וגם תחרויות של ריקודי רחוב, הצע גדול של פעילויות להנאתו של כל אחד מהמבקרים.

You don't have permission to register
Call Now Button