fbpx
למעלה
Image Alt

טרק בהר מקילינג

הר מקילינג- הבתולה המכושפת - Mount Makiling – An Enchanting Maiden

מתנשא לגובה 1090 מ' מעל פני הים, צמוד ל- Laguna de Bay או "אגם הלגונה", הר מקילינג הוא כמו נסיכה מלאת הדר, המעוררת השתאות וכבוד.
אם אתם מתפעמים מיופיה בשעות היום, כדאי שתחכו לשקיעה כדי לחזות בה במלוא הדרה.
כאשר השמיים מתעטפים בצללים של כתום ואפור, היא עוטה על עצמה צללית של אשה שוכבת על צדה על מצע של ירק, רומזת לך להשתרע לצדה.
וזו ככל הנראה הסיבה בגללה מבקרים מקרוב ומרחוק נענים להזמנתה ומוצאים נחמה בין חמוקיה.
כמה אפילו מצאו את ביתם למרגלותיה.
בין אם אתם מטפסי הרים נמרצים, אוהבי טבע, אמנים ואפילו מדענים או סטודנטים, הר מקילינג יעשה הכל כדי לגרום לכולם להרגיש מוזמנים ורצויים.

אטרקציות

כמו כל הנשים המפתות, גם נסיכת-ההר הזאת היא אניגמה. היא לא רק מתגאה בפלאי טבע שרק מעטים משתווים להם, אלא גם מארחת מרכזי למידה ומחקרים ברחבי המורדות שלה.

מעיין הבוץ

הר מקילינג הוא הר געש רדום וניתן להבחין בזה בזכות המספר הרב של המעיינות החמים שלרגלי ההר. מעיין הבוץ שונה מהם בזה שבמקום מים חמים ומרגיעים, תוכלו לראות אגם קטן מלא בבוץ חומצי, גפריתי ומאוד מאוד חם. המים מבעבעים מרוב חום, ויוצאים מהם אדים, כמו פיסה קטנה של גיהנום עלי אדמות. הוא היה רק מעיין קטן בשנות השבעים, ומאז צמח והפך להיות האגם הקטן שהוא היום. אם יש באמתחתכם ביצים טריות, תוכלו לזרוק אותם למים והם יצופו ויהפכו לביצים קשות מבושלות.
ברור שאף אחד לא רוצה להתבשל בעצמו במימי האגם הזה, ולכן, כדי למנוע תאונות מצערות, רשויות הפארק דאגו לגדר מסביב לגדה שלו.

מעיינות חמים
אם הגינום על פני אדמות הוא לא הקטע שלכם, תוכלו לטבול במים חמימים ובריאותיים באחד מהמעיינות החמים הפזורים ברחבי העיירות  Los Baños ו- Ba, וגם בעיר Calamba. מימים ימימה, המעיינות החמים של מקילינג מעניקים טיפול מרגיע למבקרים חולים רבים, המשוכנעים באיכויות המרפאות שלהם. המים לא רק משפרים את זרימת הדם והורגים מיקרואורגניזמים מזיקים, הם גם מרגיעים כאבי פרקים ושרירים. תוכלו לחוות את גן העדן עלי אדמות הקטן הזה בביקור באתרי נופש פופולאריים כמו ספא 88 (spa88), ו-  Splash Mountainאו לשכור חדר באחד מאתרי הנופש הפרטיים הרבים שבפארק מארסאד (Park Merced).

Mt. Makiling Forest Reserve

שמורת היער של הר מאקילינג

שמורת היער של הר מאקילינג הוכרזה כמספר 33 ברשימת אתרי המורשת של התאגדות אומות דרום מזרח אסיה (ה-ASEAN). וזוהי הכרה במעמדה של שמורת היער הזו, כבית וכמחסה ליותר מ-20 אלף מינים של צמחי פרחים, 291 מינים של שרכים, 211 מינים של טחבים, 45 מינים של יונקים, 181 מינים של ציפורים, 65 מינים של זוחלים, 22 מינים של דו חיים ואלפים של חרקים ויצורים אחרים.
בשל כך, הפארק פופולארי לא רק בקרב מדענים, אלא גם בקרב התיירים. מכיוון שהפארק מהווה בית למינים רבים כל כך של ציפורים, הוא יעד פופולארי גם בקרב צפרים.

National Arts Center

פארק לאומנויות לאומיות

הפארק לאומנויות לאומיות, שנמצא ממש במעלה המדרונות של ההר, ממשיך לשמש כאקדמיה ויותר מכך, כגן עדן לאמנים צעירים ושוחרי אמנות פיליפיניים.
הפארק הוקם על שטח של 13.5 דונם בשנת 1976 ע"י מי ששמשה אז כאשת הנשיא, אימלדה מארקוס. ביקור בשמורת ההר האקדמית הזאת מגלה למה הוא נבחר להבנות דוקא שם- הנוף עוצר הנשימה של האגם המוקף בצמחיה שופעת של שמורת היער מבטיח את ההתעוררות של המוזות לחיים.

International Rice Research Institute (IRRI)

המוסד הבינלאומי לחקר האורז (IRRI).

המוסד הבינלאומי לחקר האורז הוקם בשנות השישים וקבע את המטה הראשי שלו לרגלי הר מאקילינג. הוא ששימש כנקודת הפריצה למהפכה הירוקה שהצילה מליוני אנשים מרעב ע"י פיתוח ואריאציות של סוגי אורז בעלי תפוקה גבוהה.
הוא גם משמש כאתר המנהל את הפרוייקט לחקר האורז הארוך ביותר שנעשה עד היום בעולם כולו- הניסוי ארוך הטווח לחיתוך (the Long-Term Continuous Cropping Experiment (LTCCE). מדענים מכל העולם מגיעים למכון לחקר האורז כדי לחקור, לשתף וללמוד.
יחד עם זאת, אין צורך להיות מדען על מנת ללמוד ולהשכיל בנושא חקלאות וגידול אורז, ואתם יכולים לבקר במוזיאון האורז העולמי (the riceworld museum) ובמרכז הלמידה הנמצא במקום, כך תוכלו לחקור את פלאי הדגן הצנוע הזה.

University of the Philippines Los Baños

האוניברסיטה של הפיליפינים לוס באנוס התחילה במקור כאוניברסיטה של הפיליפינים לחקלאות (upca) והתנהלה מתוך אוהל שמוקם באיזורים המרוחקים של הר מאקילינג בשנת 1909. אדווין קופלנד הדיקן הראשון של הקולג' נשלח ע"י הממשל הקולוניאלי האמריקאי על מנת לקדם את ההשכלה לחקלאות ולמחקר במדינה.
השורשים הקולוניאליים בולטים לעין באדריכלות של המבנים העתיקים, במיוחד במבנים של הקולג' לכלכלת בית, המחלקה למקצועות הומניים, אולם בייקר, הגינה החברתית של הבוגרים, והכנסיה שבין הדקלים. אבני חן אדריכליות נוספות הן אריחי המוזאיקה של שער הקולג', הספריה המרכזית, היכל אומאלי, בניין ארגון הסטודנטים ונגן הפעמונים- אחד מארבעת כלי הנגינה היחידים מסוגם בדרום מזרח אסיה.

The Rizal Ancestral House

בית האבות המייסדים ע"ש ריזאל.

חוזה פ. ריזאל י. מרקאנדו (Jose P. Rizal y Mercado) הוא איש אשכולות ונחשב לגיבור לאומי בפיליפינים. הוא ניהל יחסים אינטימיים עם הר מקילינג וללא ספק ספג השראה מיופיה של נסיכת ההרים הזו. המוזה השורה על ההר נתנה לו את ההשראה לכתוב בתור נער וזו בולטת בסיפוריו עליה בעיתון "לה-סולידארידאד" (la solidaridad), שיצא לאור ע"י הפיליפינים באירופה באותם זמנים.

הבית עצמו הוא "באהאי נא באטו" (“bahay na bato”) או "בית של אבן" קלאסי, המציג רהיטי עץ עתיקים הבנויים בהשראה ספרדית. תוכלו ללכת בעקבותיו של הגאון הזה, שהוא גאוותם של בני מאלאיאן (Malayan), בביתו שבעיר העתיקה בסמיכות לעיר קאלאמבה (calamba), ולאחר מכן להתפעל מהפסל הגדול ביותר בעולם המציג את דמותו בקדמת בית העיריה החדש.

אוכל מיוחד

פאי בוקו (buko pie)
אף טיול לחבל לגונה לא יהיה שלם בלי לקנות פאי בוקו, שאפשר לקרא לו גרסת האוכל של הג'יפני. הכל התחיל כאשר סולדאד פאהוד (Soledad Pahud) חזרה לפיליפינים אחרי שעבדה כמשרתת בארה"ב. בזמן שהותה בארה"ב, היא למדה להכין פאי תפוחים ולכן ניסתה לשחזר את הקינוח שהפך לסוג של סמל של ארה"ב. אך כיוון שתפוחים היו מן הסתם מאוד נדירים בכפר הטרופי הפיליפיני, אחותה לכפר העלתה את הרעיון להשתמש בבוקו (קוקוס צעיר), במקום, וכך נולד פאי הבוקו.
וכך הפך משהו כה אמריקאי כמו פאי התפוחים, למאכל מקומי. משפחת פאהוד הם הבעלים והמנהלים של חנות המאפה המקורית של פאי בוקו, לאורך הכביש המהיר של העיר לוס באנוס (Los Baños), למרגלות הר מאקילינג.

Dalcielo Pinoy Cheesecake

דאלשיאלו (Dalcielo) היא רשת מאפיות הכוללת גם שני סניפים של מסעדות המגישה אוכל ספרדי, אמריקאי, איטלקי ופיליפיני. סניף אחד נמצא לאורך נתיב הג'יפני בשדרת לופז (lopez ave.) המוביל לקמפוס של אוניברסיטת לוס באנוס (UP Los Baños). את הסניף השני ניתן למצוא במרתף של SEARCA Residence Hotel, כשהוא חבוי בין העצים בתוך הקמפוס.

הבעלים של המקום, מריסה דה חזוס (Marissa de Jesus ) ופינקי האלוס (Pinky Halos) מציעות מגוון רחב ביותר של סלטים, מרקים, מנות פתיחה וקינוחים. אחד הפרופסורים באוניברסיטה של לוס באנוס, גלן באטיקאדוס, הציע להן את מעדן הגבינה (Delisante goat cream cheese ) שהוא מייצר יחד עם סטודנט לשעבר. לאחר מחקר קצת ופיתוח, הם העלו את הרעיון להפוך את עוגת הגבינה הניו יורקית הידועה, למאכל פיליפיני מובהק. אז הם לקחו את ה- Delisanteוהפכו אותו לעוגת גבינה. במקום לצפות אותה באוכמניות או בתותים, הם החליטו להגיש אותה בסירופ של מנגו ירוק. כך שמשהו כה אמריקאי כמו עוגת גבינה ניו יורקית קיבל 'טוויסט' או במקרה הזה, שניים, כדי להפוך לקינוח פיליפיני מובהק.

פעילויות מיוחדות

טיולים רגליים
הר מקילינג הוא יעד פופולארי בקרב מטפסי הרים ולא קשה להבין מדוע. היער נשמר במצבו הטהור והטבעי ע"י הפקולטה, הצוות והסטודנטים של האוניברסיטה והוא מהווה מקום מחיה לשפע רב של עופות, זוחלים ובעלי חיים אחרים.
להר יש ארבע פסגות, הגבוהה ביותר, פסגה מס' 2 היא הפופולארית ביותר. למעשה, המסלולים לפסגה מבוססים ומסומנים היטב וניתן לצעוד ולטייל לאורכם אפילו ללא מדריך.אפשרויות אחרות הן הסלעים השטוחים ומעיין הבוץ הנמצאים לאורך השביל המוביל לפסגה מספר 2, או המרכז הלאומי לאומנויות. לכל היעדים הללו ניתן להגיע בטיול רגלי יומי, למרות שתוכלו גם להעביר שם לילה באחד מבין שני אתרי הקמפינג הממוקמים לנוחיות המבקרים בדרך לפסגה.

אם אתם רוצים לצאת ברגל במעלה הר מאקילינג, תצטרכו ממש להצביע למעלה (ואנחנו לא מתלוצצים) כאשר תראו ג'יפני העושה את דרכו לאוניברסיטת לוס באנוס. רק תודאו עם הנהג שהוא עולה עד למעלה למשמר היערות לפני שאתם עולים על הג'יפני עם הציוד שלכם. הרשמו בתחנת הפיקוח בנקודת הקפיצה ותוכלו לצאת לדרך.

צפיה בציפורים
הר מאקילינג הוא ככל הנראה אתר הצפרות הנגיש ביותר בסביבת מנילה, המונה מספר זנים אנאדמיים של ציפורים. תצורות נוף מעניינות כמו הסלעים השטוחים, מפלים והעצים האקזוטיים גם הם מהווים מקור משיכה למינים שונים של בעלי כנף. הצפיה בצפורים בדרך כלל מתבצעת לאורך המסלול המוביל לפסגה מספר 2. יחד עם זאת, השבילים המובילים לסלעים השטוחים ולמעיין הבוץ דוקא עשויים להציע לכם את הסיכוי לפגוש ולראות את עופות הקרקע.

שחיה
כיוון שבריכות מים חמים קיימות כאן בשפע, האפשרויות שלכם לבחור איפה לטבול הן רבות ביותר. תוכלו לבחור את הטבילה שלכם בסגנון אונסן (onsen) יפני, בית מרחץ קוריאני, מגלשות מים, בריכות אגן- כליה, בריכה בגודל אולימפי ואפילו טבילה באתר נופש פרטי.

אם מים חמים הם לא הקטע שלכם, תוכלו תחת זאת להתקרר במפלי דאמפאליט (Dampalit Falls) בלוס באנוס, או באתר הנופש היוקרתי "העמק הנסתר" (Hidden Valley ) בעיר קאלאואן (Calauan town ) אל המפלים ניתן להגיע בטיול רגלי קצר דרך היער השופע ירוק כאשר לכל אורך הדרך מלווים אתכם פרפרים ושפיריות.

טריאתלון

במשך עשר השנים האחרונות מועדון הטריאתלון טראנטאדוס (Trantados triathlon club) הפעיל את טריאתלון הכיף בקמפוס של אוניברסיטת לוס באנוס. זהו טריאתלון ספרינט למרחקים קצרים שבו המשתתפים עוברים את המרחק שבין בריכת בייקר, שדרת העצים ליד הפילי דרייב המקשרת בין UPLB ו-IRRI וסביב פארק החופש בקדמת בייקר הול. אם תרצו להתנסות בעצמכם בפעילות או אם תחפצו רק לתפוס את באטמן על האופניים שלו או את בוב ספוג שוחה בבריכה, מוטב שתשאירו את עינייכם פתוחות במהלך האירוע, שנערך בדרך כלל בשבת השלישית של חודש ספטמבר.
תריאטלון נוסף, התריאטלון הלאומי לקבוצות גיל, בדרך כלל נערך בשבת השניה של חודש דצמבר. האוירה במהלך האירוע הזה היא רצינית יותר מכיוון שזוהי אחת מהתחרויות הדרושות להשתתפות על מנת להתקבל לתחרויות הגמר של התריאטלון הפיליפיני הארצי.

גולף

אפשר לחבוט ברוח ולצעוק "!fore" במגרש הגולף בן ה-72 פאר ו 18 הגומחות של אחוזת איילה גרינפילד (Ayala Greenfields) בקאלאמבה (Calamba). בהיותו בגובה של כ-340 מטר מעל פני הים בנקודתו הגבוהה ביותר, מגרש הגולף מציע נוף נפלא ובהיר של הלגונה דה ביי, השמיים שמעל שכונת מאקאטי,  רכס תאגאייטאיי והר מאקילינג.

חיי לילה

מעט אירועים בודדים של קונצרטים באויר הפתוח באוניברסיטת לוס באנוס, תוכלו להינות מבירה, שתיים ואפילו ארגז באחד מהבארים והמסעדות הרבים באיזור. מקומות פופולאריים הם: פאדי'ס פוינט (Padi’s Point), הבארים ווניו (Venue) וקומיקארה (Comikera) בקאלאמבה סיטי, איסדאאן ( Isdaan) בקאלואן, קאמאיאן סא פאלאיסדאאן (Kamayan sa Palaisdaan) ב-bay, ו-אל בי סקוור (LB Square) ו-איי סי'ס באר אנד קפה (IC’s Bar and Café) בלוס באנוס.

מסאג'

אם אתם מרגישים עייפים אחרי כל פעילויות השטח שהר מקילינג מציע, וגם אם לא, תוכלו להאט את הקצב ולהירגע עם מאסאז' . למעשה, המאסאז' הפיליפיני מהווה תרופה מסורתית, והוא לא רק מרגיע, אלא גם בעל איכויות תראפויטיות, כמו שנפשות שחוקות יכולות להעיד..אבל המאסאז' הפיליפיני הוא לא הסוג היחיד שמוצע בלוס באנוס ובקאלאמבה, תוכלו להתענג גם על מאסאז' שבדי, תאילנדי, שיאצו, אקופנקטורה ואף מאסאז' רקמות עמוק, וסוגים נוספים.

לומדים אנגלית

כאשר האמריקאים הגיעו לכאן, הם הביאו אתם את שיטת החינוך והלימוד. מורדותיו של ההר נושאים בחובם את עקבותיו של הדוד סאם וזה בא לידי ביטוי בכל פעם שמישהו מנסה לנהל שיחה עם אחד המקומיים. למעשה, דרום קוריאנים, יפנים ואסייאתים אחרים מגיעים לכאן כדי ללמוד לדבר את השפה. בגלל שהראשונים שלימדו את השפה ברחבי האיים חיילים אמריקאיים, אל תתפלאו אם יעבירו לכם את חומר הלימוד בסגנון צבאי נוקשה.
לחילופין, המורים במרכז הלימוד "The Learning Place" נכונים ללמד את האנגלית בסבלנות רבה לכל הילדים ולילדים בנפשם.

איך להגיע

על מנת להגיע להר מאקילינג, תצטרכו לעשות את דרככם קודם כל לעיר Los Baños, שנמצאת 63 ק"מ דרומית לעיר הבירה של הפיליפינים, מנילה. לכן, טוסו למנילה מכל מקום בו אתם נמצאים כרגע, ומשדה התעופה תוכלו לקחת מונית ל- Los Bañosולהר מאקילינג.

ההרפתקנים מביניכם יכולים לקחת אוטובוס ממוזג. עליכם ללכת לטרמינל האוטובוסים המקושרים ל- Laguna של DLTB או של Green Star. אלה ממוקמים לאורך שדרת טאפט (Taft Ave) בפאסאי סיטי (Pasay City) ליד ההצטלבות עם שדרת סן. גיל פויאט (Sen. Gil Puyat Ave), לשעבר שדרת בואנדיה (Buendia Ave). תעריף האוטובוס הוא 99 PHP (בסביבות 2.5$). תוכלו לשלם את העלות בתחנת האוטובוס או במהלך הנסיעה, כל שעליכם לעשות הוא לעדכן את הכרטיסן או המכרטס באוטובוס שאתם צריכים להגיע לקולג' בלוס באנוס
 (College, Los Baños.).

האוטובוס עוצר בתחנת הדלק Caltex שבלוס באנוס. משם תוכלו לקחת ג'יפני או ואן פתוח מקומי שנוסעים לאוניברסיטת לוס באנוס (UP Los Baños). מחיר הנסיעה בג'יפני הוא 8.50 PHP (בסביבות 25 סנט).

בזמן שהותכם בלוס באנוס , תוכלו להתאכסן במגוון מלונות או אכסניות
למשל ב- Continuing Education Center of UP Los Baños, SEARCA Residence Hotel, Anest Tower או באחד מאתרי הנופש של המעיינות החמים הפזורים בכל רחבי העיר.

You don't have permission to register
Call Now Button