fbpx
למעלה
Image Alt

סגדה

סגדה, פיליפינים. הפרובינציה ההררית

מוק באזורי הרמה של הצפון, גבוה מעל לנופים המגוונים והעשירים של הרי הקורדילרה, בין רכס הקורדילרה המרכזי ורכס Ilocos, שוכן לו הכפר הקסום סגדה. פרובינציה מתוירת זו מציעה אויר קריר ורענן בניחוח אורנים, פני שטח סלעיים ומפלים עם שילוב נהדר של חותמות תרבותיות עשירות של בני המקום כמו טרסות האורז Kapay aw והקברים התלויים אשר מעניקים למקום את טעמו הייחודי השייך רק לו.

האגדה מספרת ,שכן אנשי רכס הרי קורדילרה לא שמרו על מסמכים כתובים, שהכפר או ה illi של סגדה הוקם על ידי איש אחד ושמו Biag ומשפחתו שממזרח Abra שב Bikaln , אשר גורשו בכוח מביתם על ידי אנשי שבטים יריבים. כאשר משפחתו של ביאג התיישבה ב Condon, הם אולצו שוב לברוח כאשר הבפטיזם, או הפרקטיקה של הענקת שמות נוצריים נכפתה על ידי הכובשים הספרדים. ביאג נפרד מאחיו שבחרו להתיישב באזורים אחרים, בעוד שהוא ומשפחתו הגרעינית המשיכו לנדוד הרחק מזרחה ולבסוף התיישבו על האדמה שהיא סגדה של היום.

אולי בשל ריחוקה ובשל אדמתה הקשה והבלתי נגישה, משלחת ספרדית ראשונה התיישבה ב Ayala רק ב 1881, כמה שנים בלבד לפני התמוטטותו הסופית של הכיבוש הספרדי , וכך נשמרה התרבות של בני המקום הילידים כשהיא חפה כמעט לחלוטין מהשפעה קולוניאלית כלשהי.

טרקים, מפלים, טיפוס צוקים, חקר מערות, אתרים היסטוריים, טקסים וריטואלים שבטיים כל אלה ועוד מחכים למטייל הנועז בסגדה. אל דאגה, אפשר למצוא מדריכים במשרד התיירות המקומי בסגדה מייד עם הרשמתכם ( עבור תשלום סמלי) והם מאוד ידידותיים ומכניסי אורחים.

כיצד מגיעים

סגדה נמצאת במרחק של כ 400 ק"מ ממנילה, במרכז האי לוזון. ישנם אוטובוסים יומיים העושים את הדרך ממנילה לבאגיו. Victor Liner, אחת מחברות האוטובוסים הגדולות מחזיקה בקו קבוע היוצא מהטרמינל מדי שעה. זמן הנסיעה נע סביב 6 שעות והנסיעה לסגדה דרך באגיו מעניקה לכם את ההזדמנות להרגע קמעה ב'בירת הקיץ של הפיליפינים'.

מבאגיו, נדרשות 6 שעות נסיעה נוספות באוטובוס מקומי עד לבונטוק, בירת הפרובינציה ההררית. ממנה לוקחים ג'יפני עד לסגדה. אם אתם מוכנים למסע מאתגר, נסו לשבת על גג הג'יפני בזמן הנסיעה.

ישנה אופציה של שכירת רכב עם נהג ממנילה או ארגון טיול ממנילה ולשלב את הטיול בסגאדה יחד עם הטיול בבנאווי ובטראסות האורז עוצרות הנשימה.

אטרקציות

מערת Sumaguing. המערה הפופולארית ביותר והמתוירת ביותר בסגדה. היא מציעה מגוון שרחב של תצורות סלע יפיפיות.  3 עד 4 שעות של סיור מעמיק במערה יותיר אתכם מרותקים מהיופי הטבעי המורכב של תצורות הסלע שנראות כאילו ידי אמנים עתיקים עיצבה אותן אך למעשה מדובר ביצירה מוחלטת של הטבע. מתעתעת ומכשפת, מערת Sumaguing בהחלט שווה את הביקור בה. חשוב לנקוט משנה זהירות בטיול במערות אלו בגלל הסלעים החלקלקים, הגבהים המשתנים בין האיזורים השונים במערה וגם בגלל שחשוב לדאוג לשמירת המערה העדינה.

הקברים התלויים בעמק Echo. ה-Echo Valley. הקברים התלויים הפכו להיות אחד מאטרקציות התיירות המבוקשות ביותר בהרי הקורדילרה , אך יחד עם זאת ראוי לציון גם האתר בו הן ממוקמות- עמק אקו. לא רק שמותר לצעוק בעמק אקו, אלא שמומלץ ואף רצוי לעשות זאת וכמה שיותר, מאחר והטופוגרפיה של העמק מניעה את הצלילים מהקצה האחד אל הקצה השני שלו.

מסורת עתיקת יומין של קבורה שמהווה חלק מהתרבות של אנשי סגדה מזה יותר מאלפיים שנה, המנהג של תליית המתים הפך להיות שם נרדף לסגדה ולעמק אקו, והוא שמושך אל אזור נידח זה של הארץ  מבקרים זרים ומקומיים כאחד.

למנהג זה זכאים בדרך כלל רק חברי שבט נבחרים ומכובדים במיוחד שזכו למעמד מיוחד – במיוחד זקני השבט. גופות המתים עוברות תהליך של עישון שנמשך במשך חמישה ימים הקודמים לקבורה עצמה כדי למנוע את תהליך הרקבות הגופה ולאחר מכן קוברים אותם בארונות קבורה אותם, על פי רוב, עיצבו האנשים עצמם טרם מותם מקורות חלולים של עצי אורן. לאחר מכן מונחים הארונות על צוקי הגיר בהרים.

מרבית אנשי סגדה מעדיפים סוג זה של קבורה מאחר והם מאמינים כי ככל שגופתם תהיה במקום גבוה יותר כך הם יהיו קרובים יותר לגן עדן , כמו כן זו דרך להגן על הגופה מפני אסונות טבע כמו שטפונות ורעידות אדמה.

מערות הקבורה Lumiang. מסלול הליכה של 30 דקות מהעיר עצמה יביא אתכם אל מערות הקבורה לומיאנג שם מונחים לפחות 200 ארונות קבורה שנטמנו שם במהלך יותר מ 500 שנה. הארונות מונחים אחד על השני בצורה מסודרת וניתן לצפות בהן מפתח המערה.

מפלי Baomod –Ok  – אם אתם נהנים מהליכה בנוף ציורי במיוחד שיוביל אתכם אל המפלים הממתינים לכם ואשר פשוטו כמשמעו יעצרו את נשימתכם בשל יופיים ועוצמתם הנפלאים, אז כדאי לכם לעשות את המסלול המוביל אל מפלי בומונד-אוק. המסלול כולו אורך יום מלא שכן אורכו של מסלול ההליכה עד למפלים  הוא 4.2ק"מ דרך שדות אורז המתוחזקים היטב.

Kiltepan. למי שמעוניין בזריחה המושלמת , עוצרת נשימה שנראה כאילו היא בוקעת מתוך ההרים החשוכים כמו אל בוהק ומלכותי המטביע את חותמו ושליטתו על העולם כולו, אין מקום מושלם יותר מאשר פיסגת Kiltepan. זריחה יוצאת דופן באמת שאף פעם לא חדלה להרשים ולהדהים.

טרסות האורז Kapay Aw. אחת מטרסות האורז של סגדה ( Kiltepan, Ferdilisan ועוד'), את המקבץ הזה של טרסות אורז ניתן לראות במהלך הטרק המוביל אל מערת Sumaguing. צבען ירוק במיוחד בחודשים פברואר או מרץ כאשר החקלאים שותלים את האורז וצבען זהוב בעונת הקציר. מושלמות לתמונות מושלמות וגם למי שסתם רוצה ליהנות מהיופי המופלא של טבע באחד המקומות המועטים על כדור הארץ שבו האדם חי בהרמוניה מלאה עם סביבתו. יפיפיים ואהובים במיוחד.

הר Ampacao. בגובה 1889 מטר מעל פני הים, הר אמפאקאו נחשב לפסגה הגבוהה ביותר בסגדה ואין צורך במדריך כדי לטפס עליו. נקודת היציאה היא בדיוק ליד בית הספר היסודי Ambasing ואפשר לטפס אל הפסגה בקלות יחסית מכיוון שהשביל המוביל אליה ברור למדי ואין שום סיכוי שתלכו לאיבוד. הנוף הנשקף מהפסגה פשוט מהמם שכן אפשר לראות במלוא תפארתם את רכסי ההרים השונים מהצפון – הר Sipsitan, הר Polis, הר Bessang והר Tirad, מעבר Tirad בעל העבר ההיסטורי. פשוט מדהים!

מוזיאון Ganduyan. מוזיאון גאנדויאן נמצא בידוק במרכז העיירה. זהו מוזיאון פרטי , בבעלות Christina Aben המציג את התרבות , המסורות וההיסטוריה של סגדה, אנשיה – Kankaney וכן את אזור הקורדילרה. במוזיאון מוצגים חפצי אמנות, פסלים, סלים, שטיחי קיר, חפצי מתכת, כלי נשק, כלים שונים, רהיטים ועוד. בגאנדויאן, שהוא למעשה השם המקומי המסורתי של סגדה, תוכלו למצוא את כל מה שאתם צריכים לדעת על סגדה ועל אזור הקורדילרה. הבעלים עצמה היא מומחית בנושא ובעלת ידע עשיר ומגוון במיוחד.

הכנסיה האפיסקולית של הבתולה סט. מרי. בשל תוארה הייחודי כעיר הפיליפינית היחידה שהיא פרוטסטנטית, האתר הדתי של סגדה הוא הכנסייה האפיסקולית של הבתולה סט. מרי, היא ממוקמת במתחם האנגליקני. זוהי כנסיית אבן ישנה שנבנתה בשנת 1904 על ידי מסיונרים אמריקאים ומתאפיינת בחלונות זכוכית יפיפיים ובדלתות כחולות נהדרות.

פעילויות מומלצות

זיפליין בטרסות האורז Kapay aw.ללא ספק אחת הפעילויות ההרפתקניות בסגדה. הזיפליין מושלם למי שאוהב פעילות מהירה ומלאה אדרנלין ובמקביל ליהנות מהנוף המרהיב של טרסות האורז של Kapay aw. לבדוק אם עדיין פעיל!

צאו לסיורי אוכל. מאחר וסגדה היא יעד תיירותי ידוע, המסעדות ממלאות את המקום. מבין המסעדות המפורסמות תוכלו למצוא  את מסעדת Masferre, LemonPie House, Yogurt House. המסעדות מציעות מנות טעימות ומגוונות במיוחד.

קניית מזכרות בחנויות האריגה והמזכרות של סגדה. מוצרים באריגת יד, חולצות וטי-שירטים, גילופי עץ, תה מן ההרים, כל אלה הם כמה מן הפריטים אותם ניתן לרכוש בחנויות המזכרות. מאחר והמקומיים ידועים בזכות ידיהם הכישרוניות , כדאי מאוד לבדוק את מלאכות העץ ואת התיקים העמידים והיפים בעבודת יד. אידיאלי כמתנה או כמזכרת לבית.

גלריית התמונות המלאה של הטיול בסגאדה:

** הערה כללית על הטיול בעיירה סגאדה:
האטרקציה המרכזית בעיירה סגאדה היא המערות המקשרות.
חוויה של בין 2-4 שעות, תלוי במסלול שבוחרים.מדובר בחוויה מדהימה, אם כי די מסוכנת.

בטיולים של טוריסמו פיליפינו לא תמיד מכלילים את הביקור במערות, בגלל הסיכונים הכרוכים בדבר במידה ויש צורך בחילוץ מהמערה.
במידה ולא עושים את המערות, לא תמיד יש טעם להגיע לסגאדה, אך בהחלט סגדה היא עיירה מעניינת גם ללא הביקור במערות, ויש כאלו שממש התאהבו בה.

במידה ותבחרו לטייל במערות המקשרות אנו נצמיד לכם מדריכים מקצועיים שזו הכשרתם, או לחלופין המדריך יילקח עצמאית על ידכם במרכז המבקרים המקומי.

מדריך מלווה מטעמינו שיצטרף אליכם, ילווה אתכם מבנאווי וחזרה.
חזרה של כשעתיים וחצי עד שלוש ללינה במלון בבנאווי (חובת עזיבה מבנאווי לא יאוחר מהשעה 15:00 בגלל תנאי הדרך ומזג האוויר). ניתן כמובן להישאר ללון בסגאדה ולהאריך את השהות.

You don't have permission to register
Call Now Button