fbpx
למעלה
Image Alt

קלינגה

המדריך לפרובינצית קלינגה

תיאור כללי על הפרובינציה

קאלינגה, הפרובינציה בה היו מלחמות שבטים, היתה סגורה למבקרים ולא מבחירה וכמובן חוסר תשתיות, נפתחת לעולם ומראה את התרבויות העתיקות, את השבטים שבמשך מאות שנים נלחמו והיום אחרי ה"בודונג", הסכמי שלום באמצעות מועצה שמורכבת מנציגי השבטים, מאפשרת ביקור בפינות החבויות של הפרובינציה.

ברחבי הפרובינציה פרושות טראסות אורז מטריפות שהיו חבויות מהעולם, נופים עוצרי נשימה ואנשים מתוקים שקשה להאמין שנהגו להילחם במלחמות עקובות מדם.
גולת הכותרת, כפר הקעקועים הידניים, שם הכפר הוא בוסקאלאנג, אשר בברנגאי בוטבוט, שבמועצת טינגלאיאן שנקראת על שם השבט. זוהי תרבות שנכחדת שבתוך שנים בודדות תיעלם מהעולם, זאת כיוון שאחרונת המקעקעים "פאנג אוד", אישה מבוגרת מאוד כ-93 שנים, לא הצליחה להעביר את התורה במלואה לנכדה של אחותה, שהיתה תקוותו האחרונה של הכפר..

הכפר חבוי לו בין הרי הפרובינציה, אחרי נסיעה של כ-3.5 שעות בכביש סלול למחצה, בין טראסות אורז מטריפות ביופיין מציצות מהערפילים, חציית כפרים ושבטים ולסיום טיפוס של עשרות מדרגות המובילות אל הכפר של המקעקעת האגדית!
תרבות הקעקועים החלה לטענת אנשי הכפר משתי סיבות, האחת, לקעקע על עורם של הלוחמים את הישגיהם, ללוחמים יש  קעקועים מסויימים מאוד לאחר שהרגו את אוייבהם במלחמות השבטים בהם עסקו בעבר. הסיבה השנייה היא, זיהוי הלוחמים, לכל לוחם יש את הקעקוע הייחודי שלו, וכך גם אם ראשו נערף ונלקח ע"י האוייב, יהיה ניתן לזהות את הלוחם.

בסרטון הקצרצר: וואנג אוד – אחרונת המקעקעים המסורתיים

לכתבה בה השתתפנו בפרובינציית קלינגה לחץ כאן

בפרובינציה, ממש בסמוך לעיר המרכזית, טאבוק, זורם לו נהר אימתני בתקופה הגשומה, ופחות מפחיד בעונת הקיץ, שם מתבצע ראפטינג מדהים שמתאים לרמות קושי ומיומנות שונות. המקצוענים מגיעים בד"כ בחודשים אוקטובר ועד דצמבר, כשהנהר זורם בעוצמה, וגם הלא מיומנים יכולים להינות מאטרקציה זו בחלק היותר רגוע של הנהר.

ההגעה לפרובינציה קלה ולא דורשת שעות ארוכות של נסיעה, אלא שעה טיסה לשדה תעופה קרוב, ושעה נוספת לעיר המרכזית של קאלינגה, טאבוק. כמובן שטיול בפרובינציה מחייב מדריך מקומי מאחד השבטים ושמקובל על השבטים האחרים, דבר שצריך להיות מסודר מראש לפני ההגעה לשם.

המקום מציע ספורט אתגרי מהשורה הראשונה. טיולי אופניים, אופנועים, טרקטורונים וגם טיולי ג'יפים באיזורים מטריפים.

אומרים שהתרבות שלנו מגדירה מי אנחנו. איני יכול  להסכים או להתנגד לאמירה זו, אבל דבר אחד אני בטוח יוד והוא שמאוד מרגש להכיר ולהתוודע לתרבות חדשה. אז מה אתם יודעים על התרבויות שקיימות באסיה? הניחוש שלי שמעט מאוד. הפיליפינים היא אחת המדינות האסייתיות שמתאפיינת בתרבות עשירה ומגוונת.

אם אתם רוצים לחוות את התרבות הפיליפינית על הצד הטוב ביותר, אזי פרובינצית קלינגה היא המקום להיות בו. פרובינציה זו נמצאת ברכס הקורדילרה של האי לוזון . זוהי פרובינציה באי לוזון שאין לה מוצא לים , וגובלת באיזבלה ממזרח באברה ממערב, בקגאיאן בצפון מזרח ובאפאיאו מצפון. אוכלוסיית קלינגה מונה כ 210,000 נפש ובירתה טאבוק.

ריקוד הבנגה שמקורו בפרובינציית קלינגה

זהו המדריך (המתעדכן עם הזמן) לפרובינצית קלינגה אם אתם מתכננים לבקר בה:

גישה:

הפרובינציה של קלינגה נגישה בעיקר בדרך יבשתית, בכבישים. אם אתם מתכננים להגיע לטיול בפרובינציה זו ממנילה אזי תצטרכו לעשות זאת בטיסה. הטיסה היא לשדה התעופה של טוגגראו ממנילה. למרבה המזל, ישנן טיסות יומיות לשדה זה. הטיסה ממנילה לטוגגראו תארך כמעט שעה.

מטוגרראו ממשיכים בנסיעה לעבר טאבוק. תוכלו לשכור רכב 4X4 (אך לא חובה כבר היום) ולנהוג בעצמכם או לקחת אוטובוס מקומי. מסע זה ייערך כשעה וחצי. האוטובוס עוצר במספר כפרים בדרך ועל כן הנסיעה בו תארך זמן רב יותר.

מקומות לינה

אתם נמצאים כעת בטאבוק, קלינגה. אני מנחש שהמסע היה מעייף עבורכם. לכן תצטרכו לאכול ולנוח מעט. בעיירה זו ישנם 6 בתי מלון עיקריים ומסעדה אחת. וכולם מציעים שירות איכותי ואירוח מסור.

אתם יכולים למצוא מקום לינה בכל אחת משבע האפשרויות תלוי בהעדפה שלכם. אינכם צריכים לדאוג לגבי המחירים כיוון שכולם נגישים לכל כיס. תוכלו להזמין חדר למשך תקופת שהותכם ולהתמקם בנוחות.

כעת אתם יכולים ללכת לאכול. זו תהיה ההזדמנות הראשונה שלכם לטעום מהמטבח הפיליפיני המסורתי בתרבות חדשה. תוכלו להזמין תחילה את המנות שתרצו לטעום. אם יש לכם מצלמה זהו הרגע הנכון לסלפי. אני מבטיח לכם שזה יהיה רגע בלתי נשכח ומאחוריו סיפור מעניין. תודו למדריך לפרובינצית קלינגה באחד הימים על כך שהזכיר לכם להצטלם.

כעת תוכלו ללכת לישון ולהתחיל את טיולכם ביום המחרת.

מזג האוויר

מזג האוויר בקלינגה הוא מזג אוויר טרופי. ישנה עונה גשומה אחת מדי שנה. הגשמים מתחילים מסוף אפריל ועד תחילת נובמבר. עונה זו היא גם עונת השתילה באזור זה. יולי עד אוקטובר נחשבים לחודשים הגשומים ביותר. במהלך חודשים אלו, רק הכבישים המתאימים לכל מזג אוויר רלבנטיים לנהיגה. יתר הכבישים בדרך כלל הופכים להיות בלתי עבירים בשל היותם מכוסים בוץ. מסוף נובמבר ועד תחילת אפריל זוהי העונה היבשה באזור זה.

הטמפרטורות באזור נעות מ 21 מעלות ועד 27 מעלות תלוי במזג האוויר. במהלך העונה היבשה הטמפרטורה היא סביב הצד הנמוך יותר ובעונה הרטובה בצד הגבוה יותר.

מלבד הדרכים הבוציות בעונה הרטובה, מזג האוויר כאן נוח למדי.

פני השטח

פני השטח של קלינגה עוצרי נשימה ומהווים את אחת האטרקציות העיקריות של הפרובינציה. אזור זה הררי במיוחד וכמה מן הפסגות בו הן מעל 750מטר. הרים אלו מכוסים ביערות טרופיים עבותים של עצי אורן בעיקר. ההרים והיערות הטרופיים העבותים ממלאים תפקיד עיקרי בהשפעה על תנאי מזג האוויר באזור זה.

לפרובינציה שני מקורות מים עיקריים: שני נהרות מים זכים. המדובר בנהר הצ'יקו ובנהר קגאיאן . נהרות אלההם מקור המים הזכים העיקרי עבור המקומיים. בנוסף ישנם גם מספר אגמים.

אטרקציות לתיירים

ההרים בקלינגה מתאימים במיוחד לטיפוס. הם מעניקים למטיילים חוויה טרופית בשילוב עם טיפוס הרים.

הנהרות והאגמים מאידך , נהדרים לדייג. תוכלו לבלות את זמנכם בדייג יחד עם המקומיים. האגמים טובים לשחייה והנהרות מציעים חוויה נהדרת בשייט קיאקים וראפטינג מהנה מאוד בחודשים הרטובים, כאשר זרם המים חזק.

אזור זה משופע גם באתרי קמפינג. תוכלו להקים מחנה על גדות האגמים והנהרות או אפילו בהרים . כך תהיה לכם הזדמנות לחוות את הטבע כמו שלא חוויתם אותו מעולם הודות למדריך לפרובינצית קלינגה.

אנו מציעים טיולי ג׳יפים בעומק הפרובינציה, טיולים שמגיעים לאיזורים בהם תיירים לא מגיעים בד״כ, ואם מגיעים אז ממש מעטים, במהלך טיולי הג׳יפים בפרובינציית קלינגה תהיה לכם הזדמנות לחוות לינה בכפרים מנותקים אשר רואים תיירים פעם ב… כמו שאומרים, וגם כפרים בהם רואים תיירים אך בכמות מועטה מאוד יחסית למקומות אחרים בפיליפינים. גן עדן לחובבי התרבות!

חקלאות

מלבד דייג, אנשי קלינג תלויים גם בחלקאות שתספק את צרכי המחייה שלהם. אורז הוא מקור המחייה העיקרי וההכנסה העיקרי באזור זה. לכן, אורז הוא הגידול הנפוץ ביותר כאן.כאשר תיכנסו לתחומי הפרובינציה תווכחו בשדות האורז האינסופיים המכסים את כל האזור.

האתר המדהים ביותר הוא טרסות האורז הבנויות על מדרונות ההרים.טרסות אלו הופכות את החקלאות לסוג של אמנות.

לא תוכלו שלא לבהות בטרסות האורז כאשר תטיילו לאורכן. יופיין של טרסות אלו הופך אותן לאטרקציה התיירותית של אזור זה. תוכלו לשוב ולבקר בשדות האורז גם בימים הבאים. אם תבחרו לעשות טרקים בין רכסי ההרים ומורדותיהם אין ספק שהדבר ירתק אתכם. כך תוכלו להבין שיש לכם למעשה עוד הרבה ללמוד על חקלאות. זאת בשעה שאתם מטיילים בין נופים קסומים.

תרבות

בפרובינצית קלינגה תוכלו לבוא במגע ישיר עם התושבים הילידים של הפיליפינים. תוכלו לחוות וללמוד על תרבותם ממקור ראשון. לבטח תופתעו מהאופן שבו אנשי האזור מצליחים לשמור על התרבות שלהם חפה מהשפעות העולם המערבי.

זמן שהותכם בקלינגה יסלול עבורכם את הדרך ללמוד את דרך החיים של בני המקום. תוכלו ללמוד על ההיסטוריה שלהם ועל צורת השלטון המסורתית. כיצד האנשים כאן מנהלים שלטון עצמאי וכיצד הם פותרים מחלוקות. תוכלו גם ללמוד על המסורות והאמונות של דתם העתיקה. עם חלוף הזמן תוכלו גם ללמוד מתכונים מהמטבחים המסורתיים של האזור. וכמובן יש עוד הרבה נדבכים נוספים מהתרבות המקומית מעבר למה שמוזכר במדריך זה.

מוזיאון Aguinaldo

זהו המוזיאון היחיד בפרובינציה (אמנם נמצא בבאגיו). מטרתו לשמר את התרבות של בני הקלינגה. מוזיאון זה הוא התיעוד הפיזי ביותר של תרבות הקלינגה. תוכלו למצוא בו תמונות של האזור מלפני מאה שנים ויותר, כמו גם פרטי אמנות ומלאכות יד. כלי הנשק הבטיים מספרים את סיפור המסורות של האזור. מוצגים גם דגמים מן המלאכות המסורתיות כמו בגדים וכלי בישול. ביקור במוזיאון רק יחדד את העניין שלכם בתרבות זו. אני מניח שיהיו לכם אינספור שאלות להציג בפני המדריך.אל תופתעו כאשר תמצאו את עצמכם חוזרים שוב למוזיאון זה ביום הבא כדי ללמוד דברים נוספים על התרבות המקומית.

פעילויות כלכליות

גידול אורז הוא עמוד השדרה של הכלכלה המקומית. בפרובינציה זו , נמצאים כמה משדות האורז הגדולים ביותר באזור לוזון. אנשי קלינגה הם גם בעלי מלאכה. הם עוסקים בשזירת סלים ובקדרות. עבודת מתכת רווחת אף היא בכלכלת האזור. בסצנה המקומית , עוסקים האנשים בהכנת מלאכות יד שונות כדי לתמוך בעצמם מבחינה כלכלית.

דברים נוספים לעשות בעת השהות בקלינגה

ישנם מספר דברים שתוכלו להוסיף לרשימת הפעילויות שלכם בעת שהותכם בקלינגה. מדריך זה מאגד אותן יחד להלן:

התרועעו עם המבוגרים שבחבורה

פגשו את הנשים המקועקעות של הקלינגה

לפני כ 40 או 50 שנה, נשות הקלינגה לא שמו בגד עליון. כדי לשמור על גוף יפה הן קעקעו את ידיהן וכתפיהן. העיצובים העתיקים של קעקועים אלו מדהימים למדי. הנשים המקועקעות גאות מאוד בהן. כאשר תראו את הקעקועים תבינו מדוע.

אמנית הקעקועים הידועה ביורת באזור זה קעקעה מעל 5000 איש. בזמנו הפרס על קעקוע היה חזיר. דמיינו לכם את כמות החזירים שהיא הספיקה לצבור עד כה. כמבקר, אם תרצו גם קעקוע משלכם, תצטרכו להיפרד מכ 500 פזו על עבודת אמנות אקסקלוסיבית.

קעקועי גוף אינם נפוצים בקרב הנשים הצעירות באזור. מרביתן לא יכולות לעמוד בכאב של פעולת הקעקוע.

בקרו במפלי Palan ah

זהו אחד המקומות עליהם מתעקש מדריך זה לפרובינצית קלינגה כאתר חובה. מפלי Palan ah הם עוצרי נשימה. מראה המים הנופלים מהסלעים מרשים למדי. המפלים גבוהים והסובב אותם יפה במיוחד. בטיול למפלים ישנם שני דברים שאתם חייבים לקחת אתכם : מצלמה ובגד ים. כיוון שמראה המפלים הוא לא האטרקציה היחידה כאן.

מי המפל נאגרים בג'קוזי טבעי. תוכלו לפשוט את בגדיכם ולהתרגע במים החמימים, פלא שלעצמו. המים לא חמים ולא קרים. אני סבור שתוכלו לבלות כאן את שארית היום.

בקרו במערות Buaya

אם אתם אוהבים הליכה אזי מערות Buaya צריכות להיות בראש הרשימה שלכם. מערות אלו נמצאות במורדות כמה ממסלולי ההליכה ההרריים הטובים ביותר באזור. מסלול זה יעניק לכם הזדמנות ייחודית לחוות את הטבע ואת בעלי החיים של הקלינגה.

בקרו בפארק הלאומי Balbalasang

חווית חיים של חיות בר בביקור בפארק לאומי זה. תוכלו לפגוש מקרוב בעלי חיים נדירים מאזור זה וליהנות מיופי של טיול. ישנם מספר מקומות מדהימים נוספים לבקר בהם בקלינגה. ותגלו אותם בעת שהותכם.

אמצעי זהירות

כדי שהטיול שלכם יהיה כיפי ומדהים כפי שהוא אמור להיות, אנא נקטו באמצעי הזהירות הבאים:

העזרו במדריך מקומי – אתם אורחים כאן, לכן חשוב (מאוד! מאוד! – במיוחד בקלינגה) שיהיה אתכם מישהו שמכיר ומבין את האזור מספיק טוב כדי להיות המדירך שלכם. האזורים ההרריים, היערות והמערות עלולים להיות מסוכנים למדי למי שאינו מכיר את המקום. רק כדי להזהיר אתכם, תוכלו אפילו ללכת לאיבוד אם תטיילו לבדכם. מדריך מקומי ישמור עליכם מכל פגע. המדריך גם יוכל לתת לכם מידע ממקור ראשון על כל דבר שתרצו ללמוד או לדעת.

קחו עמכם תרופות- אתם מטיילים באזור טרופי ולכן אתם חשופים למחלות טרופיות. מסיבה זו חשוב שיהיו עמכם תרופות אנטיביוטיות בסיסיות. אם אתם מרגישים לא טוב במהלך הטיול לכו לבדיקה במרפאה באופן מיידי. אל תקחו סיכונים מיותרים.

אנו מאחלים לכם טיול מהנה בקלינגה. תהנו.

אגיאמאנאק! (תודה)

You don't have permission to register
Call Now Button