fbpx
למעלה
Image Alt

Smokey Mountain

``החיים בזבל`` - סמוקי מאונטיין - Smokey Mountain

כמה פעמים במשך החיים,אנו משתמשים או שומעים את הביטוי:"החיים בזבל"?!
לעתים אנו משתמשים בביטוי זה כבדיחה,ולעתים באמת ההרגשה באותו יום היא לא טובה. מישהו איכזב אותנו,משהו טוב לא קרה,לא הצלחנו להשיג משהו..
צוות טוריסמו פיליפינו,יצא לביקור באחד מהמקומות "שכוחי האל" ונטולי המזל
הקיימים בפיליפינים, שם המקום: SMOKEY MOUNTAIN הממוקם בשכונת "טונדו" Tondo שבמנילה.
הר זה הוא בעצם, ה"חיריה" של מנילה. עשרות שנים של שפיכת זבל עירוני במקום זה,יצרו את ההר.
דוע נקרא ההר:"ההר המעשן"?! יש לזה שתי סיבות:
הראשונה: גז מתאן שמשתחרר מהפסולת הקבורה במקום.
השניה: תושבי ההר, המבעירים שם שברי רהיטים והאשפה העשויה מעץ, על מנת לייצר פחמים למכירה., מריה ושרה, נציגות המרכז ועושות עבודת קודש, הסבירו שהמקומיים מבעירים את העץ בשביל מטרה נוספת והיא המסמרים שנעוצים בשברי הרהיטים הישנים עשויים מברזל. את הברזל הזה הם מוכרים בעבור פסוס בודדים בשוק…

הביקור ב"הר הזבל", ובשכונה הבנוייה בו, הוא  ביקור "לא קל  לעיכול", זה ביקור במקומות שאנו לא רגילים לראות והמראות של קהילה שחיה ממש בתוך ערימות של זבל וריח של רקבון, יקחו אתכם למקום שמעולם לא הייתם.

בקרבת מקום, כ-20 דקות נסיעה, נמצא בית קברות האיזורי, זהו בית קברות שגם בו חיים אנשים, הבתים נמצאים בין ומעל הקברים, והסיפור הוא בעצם זהה, גם שם "מסננים" את הזבל ומוכרים אותו.

כמו כן, בבית קברות זה, הקברים מושכרים לתקופה של עד 10 שנים. לאחר 10 שנים של שכירות, תכולת הקבר מפונה ומועברת למקום אחד בו מניחים את תכולת כל הקברים, ובמקומם נקברים חדשים. גם שם, ממש  שם חיים אנשים ובונים את בתיהם הזמניים.

לגלריית התמונות מבית הקברות בהמשך הביקור ב``הר המעשן``

במסגרת הביקור, לאלו שלא יוכלו מסיבות שונות להיכנס לשכונות אלו או לבית הקברות, הביקור יסתיים בבית הספר, עם המצגת לאורחים והסרטון שמסביר את הפרוייקט, באותו סיור יתבצע ביקור בכיתות הלימוד, בסדנאות העיצוב והחנות המקומית שמכירותיה הולכות לצדקה וכמובן מפגש מרתק עם האנשים שמאחורי בית הספר המדהים הזה והשמח במקום כ"כ עצוב.

הסיפור שמאחורי הביקור.. לפני כשתים עשרה שנה, גברת אנגליה בשם ג'יין ווקר  (Jane Walker) אשר הגיעה למקום זה, כששמעה על קהילה ענקית של כ-600-700 משפחות ואף יותר, של אנשים שנוברים בזבל למחייתם ולפרנסתם. מדובר על אלפי אנשים, כולל ילדים החל מגיל חמש, הנוברים אחרי ה"פלסטיק הקדוש" במשך 14 שעות כל יום.

במידה והילדים מצליחים להגיע למכסה הדרושה (25 ק"ג בקבוקי פלסטיק),הם ימכרו זאת באחד מחנויות הזבל שבסביבה תמורת 25 פסו. כ-2 ש"ח… ביום..

ג'יין ווקר גם הבינה, שמדובר במשפחות לא נורמטיביות בלשון המעטה. בהרבה מהמשפחות יש התנהגות אלימה ביותר כלפי הילדים, ניצול פיסי, ניצול מיני, סחר בילדיהם שלהם על מנת לכסות חוב לשכן וכדומה.
ג'יין ווקר החליטה לעשות מעשה. היא התרימה גופים שונים באנגליה ומחוצה לה, והקימה בית ספר בשם: PCF.
בית ספר זה, קיים כבר 12 שנה ולומדים בו נכון לכתיבת עמוד זה 510 תלמידים מהקהילה, בכל הגילאים.

תמונות מבית הספר PCF ב``הר המעשן``

ילדים אלו מקבלים מביה"ס מדים, ציוד לימוד, 2 ארוחות ביום(בלבד במסגרת המגבלות), וכמובן חינוך מלא. לבית הספר יש אף מגמת מוסיקה ובאלט. אחת מתלמידות בית הספר הצליחה מאוד בקריירה שלה, והפכה לרקדנית באלט מפורסמת ברחבי הפיליפינים.
הגברת האנגליה הבינה יפה מאוד,שהרבה יותר טוב לתת לנזקק חכה מאשר דג ומעבר לתפקוד הרגיל של המקום כבית ספר, משולבים בחיי בית הספר חלק מהאמהות של התלמידים.חלק מהן מנקות, חלק בצוות המטבח,חלק עובדות בייצור תיקים, ארנקים ותכשיטים יפהפיים המיוצרים מחומרים ממוחזרים. מוצרים אלו נמכרים בחנות המזכרות בבית הספר.
בכל ביקור בבית הספר (שכמובן חייב להיות מתואם מראש בעיקר בגלל שלמקום לא כדאי להגיע לבד אם לא מכירים) ודאי שתוכלו לרכוש מהמוצרים הנפלאים הללו, ובכך לתרום

למאמץ המופלא שמושקע בילידים אלו דרך בית הספר.

צד נוסף בטיפול המדהים של בית הספר הזה, הוא שהתוכנית שהמייסדים יצרו לא מטפלת רק בתלמידים ולא תומכת רק בתלמידים. התוכנית תומכת במשפחה כולה על מנת למנוע מההורים לשלוח את ילדיהם שוב לעבוד ולקטוע את המציאות השחורה שיש להם.

צורה נוספת מלבד רכישת מוצרים ותמיכה בבית הספר, ישנה אפשרות   "לאמץ" ילד לחודש, לרבעון, או אפילו לשנה ויותר אם רוצים בכך. מדובר באספקה של 2 ארוחות לילד לתקופה זו, או אספקה של ציוד לבית הספר, תרופות, וכו.
למעוניינים ניתן ליצור עימנו קשר ואנו נתאם פעילות זו עם הנהלת בית הספר, העלות לחודש למזון לילד היא כ-1,500 פזוס (250 פאונד במדויק).
חברת  טוריסמו פיליפינו אימצה מיד לאחר הביקור ילד לתקופה של שנה ופועלת להשגת תמיכה קבועה לתלמידים נוספים. כמו כן, טוריסמו פיליפינו הקציבה סכום מהכנסות החברה לתמיכה בילדים אלו.
אתם כתיירים במדינה המדהימה והיפהפיה הזו,תוכלו לשלב ביקור במקום, ולראות את פסגת
הטוב האנושי נפגשת עם השפל של הקיום האנושי, את היאוש נפגש עם התקווה, את החושך
עם האור.

חשוב להזכיר שוב, תיאום חייב להיעשות מראש על מנת לבקר בבית הספר. הביקור ב"הר הזבל" ובבית הקברות שנמצא בסמוך לו נעשות בתיאום מראש ואך ורק עם נציגי בית הספר אשר מוכרים במקומות אלו.

חוויה מרתקת עם אנשים עדינים בסביבה קשוחה!

You don't have permission to register
Call Now Button